Ostukorv, 0.00 €0
Hind kokku koos KM: 0.00 €

Monitorid

X

ARVUTI MONITORID

Monitor on arvuti üks põhielemente. Kuigi ostjad pööravad arvutit soetades tavaliselt tähelepanu esmalt protsessorile, videokaardile ja mälumahule, ei tasu unustada, et monitor kannab arvuti kasutamisel hoolt mugavuse eest ja seepärast tuleb see valida eriti hoolikalt.

Praegu on müügil lai valik mudeleid, mis on otstarbest sõltuvalt erinevad. Eraldi saab välja tuua tooted fotograafidele, mänguritele ja kontoritöötajatele.


Kuidas valida arvuti monitori

Kaupluste kataloogidest leiab palju pakkumisi olenevalt pildist, võimalustest, suurusest ja disainist. Karakteristikud mõjutavad ka toote lõpphinda ja seepärast tasub monitori otsingutel olla eriti tähelepanelik.

Selleks, et monitor rahuldaks kõiki vajadusi ega põhjustaks ebamugavust, tasub valida optimaalne diagonaal ja proportsioonid. Kõige universaalsemaks loetakse laiaformaadilisi monitore resolutsiooniga 16:9 ja 16:10. Kuna monitori ei soovitata paigutada silmadele lähemale kui 50-70 cm, ei ole mõtet soetada üle 22-tolliseid mudeleid. Standardsete proportsioonidega 25-32” monitor peab olema inimesest meetri kaugusel või kaugemal. Selliseid tooteid valitakse tavaliselt mängimiseks, et veeta aega mugavalt tugitoolis istudes. Ülilaiformaadilised monitorid on tavaliselt laiad ja kitsad. Nõgusad ekraanid laiendavad vaatevälja ja on mõeldud filmide vaatamiseks.

Veel üks kriteerium on maatriksi tüüp. Praegu eristatakse kolme põhitüüpi.

IPS/PLS maatriksiga monitorid on üsna kallid ja keskmise reaktsiooniajaga. Kõrgendatud nõudmiste tõttu värviedastusele on see suurepärane lahendus disaineritele ja fotograafidele ning on varustatud täiendavate teabepaneelidega.

TN maatriksiga monitore iseloomustab taskukohane hind, kuid värviedastuse kehv kvaliteet ja kontrastsus. Seetõttu sobib see variant vähenõudlikele kasutajatele.

VA maatriksiga monitorid pakuvad kvaliteetset kujutist soodsa hinnaga. Koduseks kasutamiseks valitakse tavaliselt just neid mudeleid.

Kaadrilaotussagedus mõjutab kujutise uuenemise kiirust. LCD-paneelidel on kujutis staatiline, kuid pikslid vahetavad asukohta. Standardnäitajast 60 Hz piisab täiesti töötamiseks, filmide vaatamiseks või internetis surfamiseks. Neile, kellel «kotkapilk», tasuks peatuda suurema uuenemiskiirusega monitoridel.

Kirkust mõjutab tagantvalgustuse võimsus. Paljudel monitoridel jääb see näitaja 200-1000 nt vahele. Ebapiisava valgustusega kontorites ei ole see iseärasus kuigi oluline, aga väga hea valgustusega ruumides hakkab ebapiisab tagantvalgus pilti halvendama, mis teeb pildi nägemise märksa raskemaks.

Seadme ühendamiseks kujutise allikaga tuleb valida ühilduv liides. Tänapäevased mudelid on varustatud VGA, DVI, HDMI või Display Port pesaga. Seepärast täpsustage enne ostu, milline standarditest sobib teie arvutile.